Rennes a asigurat podiumul înainte de armistițiu! – Dbrief și NOTE ale jucătorilor (SRFC 2-1 TFC) – Fotbal

La finalul unui meci angajat, Rennes a preluat Toulouse (2-1), sâmbătă aceasta, în cadrul celei de-a 15-a zile de Ligue 1. Un succes logic pentru clubul breton care îi asigură să termine pe locul 3 înainte de pauză. internaţional.

Bourigeaud a deschis scorul cu Toulouse.

Câștigătorul lui Clermont, Rennes, nu trebuie ratat. Misiune indeplinita. După un meci angajat, clubul breton a învins în mod logic Toulouse (2-1), sâmbătă aceasta, în numele celei de-a 15-a zile de Ligue 1.

Cu această a unsprezecea întâlnire consecutivă fără înfrângere în ligă, Rouge et Noir vor termina cu siguranță pe locul 3, la cinci puncte de Sang-et-Or, înainte de armistițiul legat de Cupa Mondială din Qatar.

Bourigeaud tratează

Într-o atmosferă grozavă la Roazhon Park, meciul a început o mie de oră între două echipe atacanți. Cu toate acestea, apărarea a rămas ferm pe loc și nu a acordat șanse. Intens, jocul a zguduit la mijlocul primei reprize. La o frumoasă acțiune colectivă, încă una pentru clubul breton, Bourigeaud a profitat de un serviciu somptuos din exteriorul piciorului lui Majer pentru a-l regla pe Dup cu un șut rulat (1-0, 25-a).

În euforia golului, Rennes a apăsat serios pe accelerație. Au fost necesare două intervenții decisive din partea fostului portar din Nantes pentru a-i împiedica pe Terrier și Gouiri să facă pauză. Uimiți, Pitchounes nu s-au dat bătuți și au trecut de rândul lor foarte aproape de a găsi greșeala, dar Dallinga a ratat în mod inexplicabil ținta pe cap de la mică distanță după un caviar de la Sylla. O alertă fierbinte pentru rennais, mult mai vigilenți până la pauză.

Dallinga Galise, replica Kalimuendo

La întoarcerea din vestiar, meciul s-a întrecut. În timp ce Dup a scos toate opririle în fața lui Majer și Mandanda a respins o lovitură puternică a lui Van den Boomen, Dallinga a fost iertată prin preluarea unei mingi oferite la stâlpul îndepărtat de Nicolaisen (1-1, 56-a). O bucurie de scurtă durată pentru TFC de când Kalimuendo le-a redat avantajul oamenilor săi, la pază după o nouă oprire a lui Dup în fața lui Terrier (2-1, 58-a). Cinci minute nebunești oprite de Mandanda, autorul unei parade magnifice pe bara lui la o lovitură de tun de la Chaibi.

După această secvență nebună, cele două formațiuni au avut în mod logic mai multe dificultăți în menținerea acestui ritm. Pentru a nu fi din nou surprinși, rennaisii și-au împins blocul înapoi fără să coboare prea mult. O tactică câștigătoare pentru formația Bruno Genesio, care a reușit să-și păstreze avantajul până la finalul jocului. Cu acest al unsprezecelea meci consecutiv fără înfrângere în ligă, Rennes va termina cu siguranță pe locul trei înainte de Cupa Mondială. O primă parte a sezonului rusesc!

Scorul meciului: 7,5/10

Un meci la nivel înalt între două echipe care nu au ezitat niciodată să se îmbarce. Rennes a câștigat în mod logic acest joc obținând multe ocazii dar Toulouse clar nu a meritat oferind o ofertă serioasă până la final. Un scor care reflectă fizionomia acestei întâlniri, plăcut de urmărit.

Scopurile :

– La startul acțiunii pe partea dreaptă, Bourigeaud, după o lovitură de sombrero asupra adversarului său, se sprijină de două ori pe Gouiri și se repezi pe aripa stângă. Între timp, mingea a ajuns la Majer, care în dreapta trimite un superb în afara piciorului pentru fostul Lensois. La stâlpul îndepărtat, Bourigeaud plasează un șut care se rostogolește pe ușă pentru Dup (1-0, 25-a).

– La un corner din Van den Boomen respins prost de apărare, Nicolaisen recuperează o minge pe un șut ratat al lui Sylla. Danezul o găsește la stâlpul îndepărtat pe Dallinga, care este înaintea ieșirii lui Mandanda pentru a o ajusta cu un șut încrucișat din apropiere (1-1, 56-a).

– Pe o contra clară după ce a recuperat mingea de la Ugochukwu, Gouiri îl găsește pe Majer, care la mijloc, întârzie să-i servească pe Terrier pe stânga. Atacantul de la Rennes a aterizat un șut necontrolat respins de Dup, dar Kalimuendo, pândit la stâlpul îndepărtat, a fost acolo pentru a-și înșela recuperarea (2-1, 58’).

NOTELE Jucătorilor

Maxifoot a atribuit un scor (din 10) comentarii fiecărui jucător.

Omul meciului: Benjamin Bourigeaud (8/10)

Un alt meci foarte bun pentru mijlocașul ofensiv de la Rennes. Indestructibil, a fost la cuptor și la moară, înmulțind gesturi tehnice pentru a-și încânta publicul. El este cel care își lansează perfect echipa deschizând marca pe o acțiune în care a fost la start și la sosire. O copie la nivel înalt pentru sufletul clubului.

REN :

Steve Mandanda (6,5): deloc a contribuit în prima repriză, portarul de la Rennes a fost foarte bun după pauză, mai ales la loviturile lui Van den Boomen și Chaibi. La întâlnirea dinaintea Cupei Mondiale, Didier Deschamps a trebuit să aprecieze.

Hamari Traor (6,5): dreapta malian a făcut treaba. A fost puternic defensiv, dar per total nu foarte întreprinzător în fazele ofensive. În cele din urmă, și-a asigurat bine coridorul.

Christopher Wooh (6): originea golului lui Bourigeaud cu un duel aerian câștigat pentru recuperarea mingii, face o eroare la golul egalizator al lui Dallinga la dezalinierea sa. O absență care îi strică performanța până acum solidă.

Arthur Theate (7): dur cu bărbatul, fundașul central belgian a fost respectat în această parte. Fostul jucător de la Bologna a fost foarte interesant prin capacitatea sa de a citi pasele adverse. Ce să-i dai lui Roberto Martinez idei?

Adrien Truffert (6): a fost disponibilă o activitate interesantă pentru stânga, care nu a fost precisă. Nu este departe de al treilea gol, la scurt timp după ora, la un șut cu piciorul drept al lui Dup.

Benjamin Bourigeaud (8): citește comentariul mai sus.

Lovro Majer (7,5): un meci excelent pentru mijlocașul croat, care și-a etalat paleta tehnică la Roazhon Park. El trimite o pasă decisivă delicioasă pentru Bourigeaud cu exteriorul piciorului în deschidere și se trezește implicat la golul al doilea cu o întârziere inteligentă înainte de a strecura mingea în Terrier. Înlocuiește minutul 74 cu Xeka (nu nu).

Chimuanya Ugochukwu (7): un meci reușit pentru tânărul mijlocaș. A blocat urcarile de la Toulouse bine in ax si a fost eficient in recuperare. Tot el este cel care fură mingea din picioarele lui Ratao pe acțiunea care aduce golul lui Kalimuendo. Înlocuiți minutul 80 cu Jrmy Doku (nu nu).

Martin Terrier (5): un ton sub partenerii săi ofensivi. Atacantul de la Rennes a marcat de două ori pe Dup, în special în acțiunea celui de-al doilea gol marcat de Kalimuendo. Se poate face mai bine.

Amine Gouiri (6,5): atacantul trecut de Nisa sigur nu a marcat, dar a fost omniprezent în combinațiile lui Rennes. Dovada este că este implicat în ambele goluri datorită aruncărilor sale și paselor tăioase înainte. Până la urmă, nu avea nevoie decât de un mic obiectiv pentru a avea un zâmbet larg în seara asta.

Arnaud Kalimuendo (5,5): atacantul antrenat la Paris Saint-Germain a fost destul de discret în general și a jucat puțin rol în jocul colectiv. Cu toate acestea, el a fost cel care a lovit cu puțin timp înainte de ora pentru a înscrie al doilea gol ca o vulpe de suprafață. Înlocuiește minutul 74 cu Flavien Tait (nu nu).

TOULOUSE :

Maxime Dup (7,5): portarul Toulouse a fost impresionant. El își salvează echipa de două ori împotriva lui Terrier și Gouiri după deschiderea lui Bourigeaud. La întoarcerea din vestiar, a mai făcut patru salvari în fața atacatorilor de la Rennes pentru a preveni scufundarea lui Pitchoune. Un meci foarte mare în ciuda celor două goluri primite.

Kvin Keben (nu nu): o seară dificilă pentru dreapta Toulouse. În dificultate pe versanții din Rennes, s-a rănit la piciorul drept în urma unui duel aerian cu Terrier. Înlocuiește minutul 36 cu Moussa Diarra (6)care și-a asigurat destul de bine zona în ciuda dificultății de a-și găsi locul în acest meci dificil.

Anthony Rouault (5): fundașul central violet a avut mari dificultăți în citirea mișcărilor lui Gouiri. A lăsat multe spații destul de ușor exploatate de adversarii săi.

Rasmus Nicolaisen (5,5): aceeași observație pentru fundașul central danez, care și-a asumat totuși mai multe riscuri la pase. Ca atare, el este cel care oferă mingea de poartă Dallinga în a doua repriză.

Issiaga Sylla (5,5): stânga a suferit îndelung împotriva lui Bourigeaud înainte de a trece pe dreapta după ieșirea de la Keben, unde a trimis o pasă somptuoasă pentru Dallinga, imprecisă pe cap. A contribuit puțin după pauză.

Fares Chabi (6): viitorul internațional algerian a arătat lucruri grozave. Poziționarea lui între linii l-a rănit adesea pe Rennes. Este aproape să egaleze ora de joc la un șut superb deviat pe bară de Mandanda.

Stijn Spierings (5.5): corect, nimic mai mult. Mijlocașul olandez a reușit să țină blocul Toulouse suficient de sus pentru a nu suferi. Dar pasele sale înainte nu au fost suficient de precise și judicioase pentru a crea deschideri.

Branco Van Den Boomen (5): mijlocașul olandez, căpitan în prima repriză, a fost în general mediu. Chiar dacă a fost aproape de egalare la returul de la vestiar cu o lovitură întinsă, Toulousainul nu a cântărit suficient în jocul echipei sale.

Rafael Rato (4): extremul brazilian a fost destul de activ, combinându-se bine cu coechipierii din dreapta. Cu toate acestea, alegerile lui au fost mult prea academice, cu puține riscuri. El a pierdut și mingea la acțiunea care a adus al doilea gol de la Rennes. Înlocuiți minutul 60 cu Teen Onaiwu (nu nu).

Thijs Dallinga (5,5): atacantul olandez a ratat o ocazie uriașă cu o lovitură de cap în ciuda unei poziții de preferință, singur împotriva Mandandei, în prima repriză. A compensat după pauză luând o minge dată de Nicolaisen la stâlpul îndepărtat. O acțiune care îi salvează jocul. Înlocuiește minutul 75 cu Veljko Birmancevic (nu nu).

Zakaria Aboukhlal (4): o seară complicată pentru atacantul marocan. Puțin folosit, nu a creat pericolul. Pleacă la pauză, cu capul în jos, vizibil rănit la o coapsă. Înlocuiește minutul 46 cu Brecht Dejagaère (6)care a adus mult mai mult echilibru mijlocului de la Toulouse.

+ Găsiți rezultatele și clasificarea Ligue 1 pe Maxifoot

Și pentru tine, care au fost cei mai buni și cei mai răi jucători ai meciului? Comentează în căsuța „comentarii” de mai jos!

RENNES 2-1 TOULOUSE (la mijloc: 1-0) – FRANTA – Ligue 1 / a 15-a zi
Stadion: Roazhon Park, Rennes – Arbitru: Willy Delajod, Franța

Goluri : B. Bourigeaud (25) A. Kalimuendo (58) pentru RENNES – T. Dallinga (55) pentru TOULOUSE
Avertizări :

REN : S. MandandaC.wooh, A. TeatrulH.Traor, A. TruffertB. Bourigeaud, L. Majer (F. Tait, al 74-lea), C.Ugochukwu (J.Doku, al 80-lea), domnule TerrierA. Gouiri, A. Kalimuendo (Xeka, locul 74)

TOULOUSE : domnule DupA. Rouault, R. NicolaisenK. Keben (M. Diarra, locul 36), I. SullaF. Chabi, S. Spierings, B. van den BoomenRafael Rato (A. Onaiwu, 60-lea), T. Dallinga (V. Birmancevic, locul 75), Z. Aboukhlal (B. Dejaegere, locul 46)

Bourigeaud a lansat Rennes (1-0, locul 25)

Dallinga și-a pus capăt secetei (1-1, locul 56)

Kalimuendo a oferit victoria clubului breton (2-1, locul 58)